Bes Sistemi Nedir , Bes Sistemi Faydalı mıdır ?

Bes Sistemi Nedir , Bes Sistemi Faydalı mıdır ?

BES SİSTEMİ

BES adı verilen ve Bireysel Emeklilik Sistemi açılımı ile Türkiye’ de faaliyete giren bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa adı BES’ tir. BES sistemi, her bankanın emeklilik fonu kapsamında yatırım araçları şeklinde müşterilerine sunmuş olduğu avantajları açıklamaktadır.

Herkesin bilindiği üzere SGK sistemi yoktur. Sosyal güvenliğin sağlanması ve emekli olmak, emeklilik zamanı geldiğinde aylık olarak emekli maaşı almak zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu vesile ile birlikte, BES sistemi ev hanımlarına, çalışmayan kişilere, ya da çalışarak ikinci bir yerden emeklilik kazanmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.

 

BES Sistemine Nasıl Dâhil Olunur?

Bu sisteme göre siz bir bankanın BES programına dâhil olursunuz. Bunun için bir banka hesabı açılır ve hesabınızdan her ay sizin belirttiğiniz miktarda düzenli olarak kesinti yapılır. Bu kesintiler, aylık, üç aylık ve altı aylık olmak üzere sizin belirlediğiniz sistem üzerinden ve sizin belirlediğiniz miktarda yapılmaktadır. Ayrıca kesintiler banka hesabından otomatik olarak yapılabildiği gibi sisteme tanımlı bir kredi kartından da yapılabilmektedir.

Yatırılan her 100 TL için devlet 20 TL size BES katkısı sağlar. Ayrıca ilk giriş yapanlara özel olarak devlet katkısı 1000 TL de hediye verilir. 56 yaşını dolduran kişilere biriken bu miktar devlet katkısının tamamı dahil olmak üzere ister toplu ister aylık maaş olarak kişiye verilir. BES sisteminin sigortalanması halinde herhangi bir kaza ya da ölüm nedeni ile biriken bu tutar, kişinin belirtmiş olduğu kişiye devredilir.

 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.