Ekonomi

Ücretsiz İzin Ödeneği Nedir? Başvuru Şartları

Ülkemizde Corona virüs nedeniyle kapanan birçok işyeri ve bu işyerlerinde çalışan milyonlarca kişi işsiz kalırken bazı işçiler ise ücretsiz olarak izne çıkarılmışlardır. Bu süreçte devlet bu kimselere mağdur olmamaları için kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği altında destekte bulunuyor. İşten çıkarılanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken, ücretsiz izne ayrılanlar da ücretsiz izin ödeneğinden faydalanıyorlar. 

Hükümetin yayınladığı Covid 19 ile mücadele destek paketleri çerçevesinde işten çıkarma da yasaklanıyor. Ancak işveren isterse işçiye ücretsiz izin verebilecek. Bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödeme yapılacak. Ayrıca 15 Marttan sonra işten çıkarılmış ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamamış işçilere de aynı miktarda ödeme yapılacak. 447 sayılı İşsizlik sigortası kanununa koyulan geçici bir maddeyle de işsizlik sigortası alamayan kişilere de 39,24 lira yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Bu yardımı alanlar çalıştırılması halinde işverene yüklü miktarda ceza kesilecektir.

KİMLER YARARLANABİLİR?

15 Mart 2021 tarihi itibariyle işten çıkarılanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanacaklar. Bu tarih itibariyle ücretsiz izne çıkarılanlar ile kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlar devletin ücretsiz izin desteğinden faydalanabileceklerdir. Özellikle işverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulan ve başvurunun kabul edilmesine rağmen gerekli prim şartlarını sağlamadığı gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, işverenleri tarafından ilgili dönem için eksik gün gerekçelerinin 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin olarak güncellenmesi halinde, ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır.

Bu şartları sağlayan bütün işverenler ücretsiz izne ayırdıkları çalışanları için devletin ücretsizi izin desteğine başvurma hakkına sahip olacaklardır. Aykırı veya yanlış beyanda bulunanlara idari ve cezai işlem uygulanacağı açıklanmıştır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TBMM’de kabul edilen torba yasa ile sunulan destekler çerçevesinde ücretsiz izne ayrılan kişiler için işveren SGK üzerinden yapılacak bildirimle başvuru yapabilecektir.

Ücretsiz izne ayrılan kişilerin şahsen değil, işverenlerinin başvuru yapmaları gerekiyor.

Bununla beraber 15 Mart 2021 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılanlar İŞKUR ve E-DEVLET üzerinden ücretsiz izin ödeneğine başvuru yapabileceklerdir.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu yapanlar bu destekten yararlanamayacaklardır.

ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ NE KADAR?

Ücretsiz izin ödeneği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla belli oldu. İşvereni tarafından ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara 1177 TL ödeme yapılacak. Bu yardım üç ay süreyle yapılacak ve gerekirse Cumhurbaşkanlığı kararıyla daha fazla süreyle de ödenebilecek. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu