E-Devlet Üzerinden SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

09.09.2020
40
E-Devlet Üzerinden SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

Sigorta, insan hayatının güvence altına alınması için önemli bir olay olmakta. Sağlık sigortası, iş sigortası, araç sigortası, seyahat sigortası ve daha fazlası yaşamın daha verimli ve güvenli geçmesini sağladı. Bu bağlamda insanlar sigortaları hakkında durumları öğrenmek için sorgulama işlemini aramakta. Bu konuda SSK veya şu anki adıyla SGK üzerinden hizmet dökümüne nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız.

E-Devlet Üzerinden SSK Hizmet Dökümü Durumunu Sorgulama

Sosyal Sigortalar Kurumu veya güncel adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde sigorta durumunuzu e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken buradaki bağlantıya girerek T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmak. Sonrasında tescil ve hizmet dökümü, 4A hizmet dökümü veya hitap hizmet dökümü bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bu konuyu araştıran çoğu insan 4A hizmet dökümü için bu konuları incelemekte. Eğer ki SSK hizmet dökümü sorgulamak, iş durumu, sigorta durumu gibi konuları merak ediyorsanız 4A hizmet dökümü kısmına girmelisiniz.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: İş Bankası Kredi Borç Erteleme Nedir? Nasıl Yapılır?

4A, 4B ve 4C Nedir?

4A, SSK’ya bağlı olarak kapsayan sistemdir. 4B ise BAĞ-KUR, 4C ise Emekli Sandığı çalışanları olarak bilinir. Bu 3 grup SGK altında toplanarak tek bir çatı altında birleşti. Bununla birlikte e-devlet üzerinden SGK bölümüne girerek istediğiniz sigorta durumunu sorgulayabiliyorsunuz.

SGK Nedir?

Sosyal güvenlik ve sigortacılık işlemlerini yürüten kurum olmakta. Sosyal Sigortalar Kurumu yani kısa adıyla SSK olarak bilinen kurum, 2006 yılında yayınlanan karar ile SGK adını almış bulunmaktadır. Firmanın görevleri arasında sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, hizmet verdiği kişileri bilgilendirmek, kuruma bağlı kurumların düzeninin sağlanmasında sorumlu olmak gibi çeşitli hizmetleri bulunmakta. 2013 yılı itibariyle kurumda 26.000’in üzerinde personel görev yapmakta.

SGK’nın amacı halkın sosyal güvencesini korumak, yaşam garantisini sağlamaktır. Örnek vermek gerekirse eğer ki hiçbir sigortanız olmaz ise herhangi bir yaralanma, hastalık, sağlık sorunu durumunda hastaneye giderseniz yüklü miktarlarda para ödersiniz. Aracınız kaza yaptığında bunu ödemek daha masraflı olur. Kısacası sigorta bu kadar önemli bir durum olmakta. Sigortanız olduğunda ücretsiz birçok hizmetten yararlanıyor, bazı hizmetlerden indirimli olarak faydalanıyorsunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.